May
29

Участие на г-н Маги Халваджиян и д-р Мая Василева като представители на Асоциация на телевизионните продуценти пред Комисия по атестация в НБУ

 Изказване на г-н Маги Халваджиян в качеството му на ползвател на кадри в продуцентска компания „Глобал Вижън“ ООД

 

Въпрос от Комисията: Смятате ли, че кадрите на НБУ получават адекватна подготовка за професионална реализация във Вашата компания?

 

Г-н Маги Халваджиян: В моята компания работят около 45 човека, които са завършили НБУ. Повечето от тях заемат възлови позиции в творческия и технологичния процес на реализация на телевизионните продукции. Тук се подготвят мотивирани млади хора, които идват с желание да работят и бързо се ориентират в практиката, защото имат добра академична подготовка. Тази тенденция се поддържа от години в  НБУ – да се дава една добра първоначална база и път към професионална реализация, като се поддържат отношенията с работодателите. Разбира се, най-решаващи са индивидуалните качества на новите кадри - личното желание да се развиват, с какво точно искат да се занимават от всички аспекти на професията и къде ще намерят своето място. Когато се връщам в годините назад, когато аз съм бил студент и сме работили заедно с моите колеги, още тогава знаех какво искам да правя, както и си личеше кои от колегите ми също са наясно – с двама от тях работя и до днес в моята компания – Силвестър Йорданов, който е главен оператор в „Глобал Филмс“ ООД, и Валери Милев - режисьор, с който работим по реализацията на наши продукции. През годините не съм прекъсвал отношенията си с НБУ вече и като работодател. Проф. Людмил Христов винаги ме кани да присъствам на студентски фестивали на киното, където да мога да разгледам вече заснети проекти, ако нещо ми хареса, да се запозная с автора и да го поканя на работа при мен. Тази практика си я поддържаме от години. Това са моите наблюдения какво се прави като продукция в НБУ. Една година водих практически упражнения на група студенти и ги интегрирах да наблюдават работата в моите проекти във фирмата. Напоследък забелязвам, че средното ниво на подготовка се е повишило, личи си, когато провеждаме големи кастинги за сценаристи, но за областта на телевизията и киното се намират малко нови открития.

 

Ние, членовете от Асоциация на телевизионните продуценти, направихме няколко лекции и срещи с обучаващи се кадри, имаме поглед върху тяхната подготовка и се опитваме да внесем повече практика в часовете. Студентите идват да се обучават при нас на стажове. За мен, като работодател, ще е голямо улеснение, ако имам един списък, изготвен от преподавателите, кои са най-добрите им студенти, за да мога директно да ги взема да работят при мен. Мога да разкажа и един конкретен случай, имаше тук едно момче, което учи и има заложби, но не може да си заплаща образованието. С него сключихме договор, че моята компания ще му заплати семестрите, а след като завърши, ще работи задължително четири години при мен. Този човек продължава да работи в моята компания и след изтичане на срока на договора ни.

 

 

 

Изказване на д-р Мая Василева в качеството на изпълнителен директор на Асоциация на телевизионните продуценти и хоноруван преподавател по дисциплината „Съвременно телевизионно творчество“

 

Въпрос от комисията: В каква посока виждате развитието на академичната подготовка на студентите, така че да бъдат конкурентни на пазара?

 

Д-р Мая Василева: От всичко казано от господа продуцентите – практици в професията, бих искала да обобщя, че най-съществена за професионалното образование по кино и телевизия е практическата насоченост на занятията – знание за пазара, за фирмите на водещите продуценти, наблюдение на световните тенденции в производството на съдържание. В това отношение НБУ успява да постигне баланс в академичното образование, като включва в учебните програми квалифицирани преподаватели, практици и творци, защото знаем, че в университета студентите получават широка обща култура в дадена професия и практически знание и умения в работната среда след това. Нашата организация, като сдружение на водещите продуцентски компании на българския телевизионен пазар, се опитва да изгради мост между академичното образование и бизнес средата чрез практически семинарни обучения, лекции с участие на самите продуценти, които в директен разговор разказват за изискванията на средата и нуждите на пазара, предстои разработването на подходящи стажантски програми.

 

Първото нещо, което един студент по телевизия или кинорежисура, трябва да познава – това са пазарът и водещите компании – кои са, какви продукции произвеждат, как се профилират. Втората стъпка е да установят контакт със самите продуценти, да се запознаят с тях, да преценят начин на работа, обстановка, възможности за реализация, да си изберат конкретна отговорност в творческия процес. Всичко това изисква време и правилна преценка, която един млад професионалист често не е в състояние да направи сам поради липсата на опит.

 

Асоциация на телевизионните продуценти в партньорство с НБУ подготвя споразумение с конкретни параметри относно реализацията на кадрите, които се изграждат тук. Става дума за ангажименти на хората от бизнеса спрямо бъдещите им служители. Това споразумение цели да създаде реални възможности за младите хора да се запознаят директно с работодатели, да имат достъп до работна среда още докато учат, както и тяхната преценка в каква точно професионална роля имат заложби да се изявяват. Съвместните ни инициативи ясно ще покажат и за двете страни какво могат да очакват. За бизнес средата добре подготвените кадри в производството на сериали е от решаващо значение. Засега НБУ е единственият университет, който има създадена школа за драматургично писане и сценаристи. Сериалите са комерсиален продукт на българския телевизионен пазар и фактът, че повечето от младите сценаристи произлизат от школата тук, е достатъчно добра атестация, че това взаимодействие трябва да продължи в практическа насоченост.