May
04

Мартин Захариев: Затворът за журналисти поставя гилдията на колене

БЛИЦ Новини, 25 април 2011, 18:48

"Текстът в Наказателния кодекс, който предвижда от 1 до 4 г. затвор за журналисти, които насаждат омраза и дискриминация, е анахронизъм", каза издателят и журналист Мартин Захариев в предаването "Пряка демокрация" по ТВ7.

 

Издателят Петьо Блъсков нарече текста в Наказателния кодекс "фашистки"

"Текстът в Наказателния кодекс, който предвижда от 1 до 4 г. затвор за журналисти, които насаждат омраза и дискриминация, е анахронизъм", каза издателят и журналист Мартин Захариев в предаването "Пряка демокрация" по ТВ7.

Мартин Захариев, Петьо Блъсков и Константин Вълков от Дарик радио коментираха темата "Журналистите - врагове на демокрацията" и в частност последните промени в Наказателния кодекс, засягащи гилдията.

"Това е жалък опит, прокаран по търлъци в парламента, да се удари четвъртата власт, да се постави тя на колене в предстоящите избори. От утре е уязвим всеки, който напише нещо срещу гей организации, срещу други раси и вероизповедания, и то наказателно", предупреди Захариев. 

Издателят Петьо Блъсков нарече промените "фашистки, сталински текст". "Страшното е, че в главите на управляващите се ражда идеята за такъв текст. Журналистите и демокрацията сме брат и сестра", заяви той и допълни, че административни мерки срещу журналисти има и в Европа, но наказателното преследване по думите му минавало всякакви граници. 

Мартин Захариев припомни, че промените, писани от МВР и правосъдното министерство, били съгласувани само с правната комисия на парламента. "Текстът не е минал нито през медийната комисия, нито е съгласуван с гилдийните организации. Бяхме поставени пред свършен факт. Гръмнат съм от текста", призна Захариев.

Той припомни, че един “голям български предприемач”, укрил 16 млн. лева данъци, е получил условна присъда за престъплението си. "Чудя се как спрямо журналистите се въвежда такава превенция.
Да не говорим, че не е ясно как се тълкува терминът дискриминация, липсва ясна дефиниция за нея в закона и това крие големи рискове за журналистите", обясни издателят.

Констатин Вълков добави в дискусията и темата за автоцензурата. "Свободата на словото е всъщност свобода на мнението - да разтълкуваш коя е правилната и коя – грешната позиция. Автоцензурата непрекъснато чука на твоята врата", каза програмният директор на Дарик.